e-shopkontakt
Totální výprodej všech reprodukcí v e-shopu SLEVA cca 80%
Bydlíme s obrazy
Kontakt pro e-shop
Křenková Gabriela
mob.: 739 048 921
e-mail: itabo@itabo.cz
IČ 47625805, 289 15 Bříství 76, není plátce DPH

Výtvarné dílo
Výtvarné dílo vynikne v bytě pouze tehdy, je-li správně zarámováno a umístěno. Přinášíme několik rad a příkladů, jak umění promění interiér v příjemný domov.

O harmonii
Výběr obrazů podléhá individuálnímu vkusu. Přesto je třeba vzít v úvahu i zařízení bytu. K modernímu nábytku se hodí moderní umění, abstrakce, fotografie nebo grafika, milovníci rustikálního nebo starožitného nábytku jej vhodně doplní klasickou realistickou malbou nebo historickými náměty.

Umění si žádá své
Olejomalby a temperové obrazy se nezasklívají. Plátno se upevní na vypínací konstrukci z dřevěných hranolků a vloží do vysokého dřevěného rámu. Malby na deskovém podkladě se pouze zafixují hřebíčky.

Reprodukce, akvarely a grafiky je třeba chránit čelním sklem. Hodí se k nim jednoduché hladké rámy. Samotná díla mají většinou široký bílý okraj, který je zvýrazňuje a často obsahuje název a signování. Ke stejnému účelu slouží i pasparta. Je to širší lem z kartonu nebo plátna.

Rám korunuje dílo
Rám slouží k upevnění plátna nebo papíru, odděluje obraz od pozadí a dotváří celkový dojem. Můžeme jím obraz opticky zvětšit, zvýraznit oproti pozadí nebo naopak ztlumit velké kontrasty. V historii byly rámy často samy o sobě uměleckým dílem vysoké hodnoty.

Typ profilu a šířku je třeba sladit se stylem díla i zařízením interiéru. K posledním trendům ze zahraničí patří sjednocení designu s nábytkem. Nejpoužívanějším materiálem jsou tvrdá, tvarově stálá kvalitní tropická dřeva. Povrch se ošetřuje mořidly a laky. Charakteristiku dodávají také ruční úpravy - patinování (chemický proces navozující dojem stáří) a imitace červotoče. Kovové rámy jsou montovány z průmyslově vyráběných hliníkových nebo ocelových profilů. Nepůsobí příliš esteticky.

Zásady správného umístění

  • aby obrazy v bytě vynikly, je třeba brát v úvahu rozmístění nábytku podél stěn a také osvětlení
  • rozměrný a výrazný obraz vyžaduje dominantní polohu a odstup
  • skupinu na velké ploše uspořádáme do kompozice. Rozmístění závisí na velikostech a proporcích. Většinou lépe působí asymetrické rozvržení, které navíc umožňuje postupně přidávat další prvky.
  • dlouhé stěny členíme podélnou řadou obrazů přibližně stejných nebo naopak výrazně různých velikostí. Mezery mezi nimi by měly být menší něž šířka formátu.
  • vysoká stěna nebo vertikálně orientovaná plocha si žádá rozmístění podle svislé osy. Toto řešení opticky zvyšuje strop, proto jej využijeme v panelových domech.
  • nejvhodnějším pozadím je jednobarevná plocha. Vzorované tapety ruší a potlačují celkový dojem
  • obvodová stěna vedle oken je vždy tmavá a tlumí barvy. Obrázky zde spíše zanikají. Stěna proti oknu je naopak přesvětlená - pozor na odrazy na zasklených plochách

Naše rada: NEBOJTE SE BAREV! VKUSNĚ VYBRANÉ BARVY VÁM PROZÁŘÍ CELÝ INTERIÉR.

       (c) 2007+ Copyright ITABO, Developed by Sixense    <--->    Spravuje a aktualizuje Golfy